LIKON Technologia

Dom z prefabrykatów keramzytowych a dom murowany 

Technologia murowana wciąż pozostaje potęgą, jeśli chodzi o budownictwo. Przechadzając się ulicą, ciężko spotkać domy budowane inaczej. Jednak z roku na rok, stopniowo wzrasta liczba budynków z prefabrykatów keramzytowych. Budynków, które, jak prognozują eksperci, zdominują niegdyś budownictwo. W czym budynki te są podobne, a czym się różnią od domów murowanych? W niniejszym artykule postaramy się porównać obie technologie. Pod lupę wzięliśmy kilka podstawowych kryteriów, które pokrótce omówimy poniżej.

1. Projekt domu

Wiele osób decyduje się na technologię murowaną ze względu na możliwość uzyskania bryły dowolnych kształtów oraz indywidualnej formy architektonicznej. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku domów z prefabrykatów keramzytowych również możliwe jest uzyskanie takich efektów. Większość firm zajmujących się tego rodzaju budową działają w oparciu o projekty gotowe, a także indywidualne – dostosowane do preferencji klientów.

2. Czas wznoszenia budowli

Kryterium szybkości powstawania domów jest kwestią najbardziej różnicującą obie technologie. W przypadku technologii murowanej czas ten liczy się w latach, jeśli zaś chodzi o domy z prefabrykatów keramzytowych – to zaledwie 3 miesiące płynnej pracy bez konieczności jej przerywania z powodu niekorzystnych warunków pogodowych.

3. Trwałość konstrukcji

Uznaje się, że domy budowane z cegieł to najbardziej solidne konstrukcje, stąd tak wiele osób decyduje się na tę właśnie technologię budowy. Współcześnie stosowane metody pozwalają jednak na wzniesienie konstrukcji z prefabrykatów, która przetrwa nawet najtrwalsze domy z cegły, czyli nawet kilkaset lat. Domy z keramzytu są niepalne, odporne na działanie wody, pleśni, grzybów i gryzoni, choć to tylko część z bogatej gamy ich właściwości. Daje to gwarancję ich trwałości i bezpieczeństwa, choć i tak podczas zakupu klienci uzyskują gwarancję na dom trwającą nawet 50 lat!

4. Energooszczędność

Domy z prefabrykatów keramzytowych charakteryzują się wyższą izolacyjnością termiczną niż domy murowane. Oznacza to, że domy te szybciej się nagrzewają i wolniej tracą energię. W związku z tym ich mieszkańcy oszczędzają na ogrzewaniu, a co za tym idzie – na rachunkach.

5. Wpływ technologii budowania na zdrowie

To, w czym domy z keramzytu przewyższają domy murowane, to ich korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Keramzyt jest materiałem, który jest ciepły i „oddycha”, dzięki czemu nie zatrzymuje wilgoci i wyklucza problem zagrzybienia. Tworzy tym samym korzystny mikroklimat, w aurze którego z powodzeniem mieszkać mogą osoby borykające się na co dzień z alergiami czy astmą.

6. Koszty budowy domu

Z uwagi na fakt wznoszenia domów z prefabrykatów keramzytowych w czasie kilkukrotnie krótszym niż ma to miejsce w przypadku domów murowanych, niższe są również całkowite koszty przedsięwzięcia. Materiały potrzebne do jego realizacji – nie dość, że potrzebna jest mniejsza ich ilość, to na dodatek są lżejsze od tradycyjnych materiałów budowlanych, co również wpływa na zmniejszenie kosztów. Oszczędnością jest również możliwość powierzenia prac nie kilku (jak w przypadku domów murowanych), ale jednej ekipie, która buduje od fundamentów aż po wykończenie. Koszt utrzymania domu z prefabrykatów jest również niższy (prawie o 70%) niż utrzymanie domu murowanego. 




LIKON TECHNOLOGIA - CZYTAJ RÓWNIEŻ...

Praefa - jeden system, tysiąc możliwości

Dlaczego my (7 korzyści z kermazytu)

Kermazyt moda czy przyszłość

7 zalet budowania z keramzytu