LIKON Technologia

Keramzyt - moda czy przyszłość budownictwa 

Domy z keramzytu to prawdziwy hit w Skandynawii, skąd pochodzą. I stamtąd właśnie technologia ta trafiła do innych krajów, w tym do Polski, stanowiąc poważną i atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Czy to tylko chwilowa moda czy zapowiedź rewolucji w budownictwie? Czy domy z keramzytu staną się jego przyszłością? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, weźmiemy ten wyjątkowy materiał pod lupę i spróbujemy oszacować czy ma zadatki na dominującą pozycję w branży. Zapraszamy do lektury!

Keramzyt - czym jest?

Znane od ponad stulecia kruszywo, jakim jest keramzyt, to materiał wdzięczny – można go wykorzystać w wielu obszarach, np. w ogrodnictwie, a także w budowie statków czy nawet torów wyścigowych. Powstaje z naturalnego surowca, jakim jest odpowiednio dobrana glina, która tuż po wydobyciu jest poddawana leżakowaniu, a następnie uplastycznieniu. Tak przygotowana wędruje do specjalnego pieca obrotowego, w efekcie zyskując twardą, ceramiczną skorupkę, kryjącą wewnątrz porowatą strukturę z pęcherzykami powietrza. Dzięki takiej strukturze kruszywo waży mniej, gwarantując przy tym wzorową izolację cieplną. Nic więc dziwnego w tym, że materiał ten pojawił się w budownictwie, nic dziwnego również w tym, że zaczyna nabierać w nim coraz większego znaczenia. Znaczenia, które jest również zasługą szeregu innych zalet materiału. Jakich?

Zalety keramzytu

Keramzyt to kruszywo bezkonkurencyjne pod względem izolacyjności termicznej, akustycznej i radiestezyjnej. Oznacza to, że wybudowany z niego dom daje swoim mieszkańcom ciepło, spokój oraz ochronę przed szkodliwym promieniowaniem z cieków wodnych – niezmiennie przez cały okres użytkowania. Czy to ważne? Współcześni konsumenci poszukują wygody i oszczędności, a tendencja ta nie wydaje się ulegać zmianie. Keramzyt to wygoda i oszczędność w jednym, co sprawia, że ludzie coraz chętniej po niego sięgają. Zwłaszcza, że po pewnym czasie mocno odczuwają korzyści z niego płynące. Domy z keramzytu to bowiem niższe rachunki za ogrzewanie, dzięki wspomnianej już świetnej izolacji cieplnej. To również wzorowa ochrona przeciwpożarowa, co oznacza, że dom jest niepalny i nie wydziela szkodliwych substancji pod wpływem wysokiej temperatury. Jest w 100% naturalny, co wpływa korzystnie na zdrowie. Wpisuje się też w dominujący w większości branż proekologiczny nurt. Oznacza to, że ludzie mając do wyboru keramzyt oraz mniej przyjazne dla siebie i środowiska alternatywy, będą stawiać na ten pierwszy, co sprawi, że materiał ten z powodzeniem zaczyna wypierać swoje tradycyjne alternatywy.

Co jeszcze wskazuje na to, że przyszłość budownictwa należy do keramzytu? Żyjemy w czasach „instant”, czyli czasach dość niecierpliwych. Oczekujemy szybkich efektów, bo nie mamy czasu na czekanie. Domy z keramzytu świetnie wpisują się w ten trend, gdyż czas oczekiwania na realizację budowy zamyka się tu w okresie kwartału, czyli wielokrotnie krótszym niż w przypadku tradycyjnych domów. Czatem: czy przyszłość należy do keramzytu? Zdecydowanie tak! 
LIKON TECHNOLOGIA - CZYTAJ RÓWNIEŻ...

Praefa - jeden system, tysiąc możliwości

Dlaczego my (7 korzyści z kermazytu)

Dom z kermazytu a dom murowany

7 zalet budowania z keramzytu